ORLANDO Konteksty


Orlando to cudowna postać, nad którą pochyliła się niejedna artystka. My wybrałyśmy dwie: Sally Potter & Ulrike Ottinger


IFILM. Orlando reż. Sally Potter (1992)
 
Zarówno Wirginia Woolf jak i Sally Potter przeprowadzają Orlando przez transgresyjne wcielenia w lekkim stylu. Woolf pozwala swojej postaci przejrzeć się w wielu płciowych zwierciadłach. Sally Potter gra przede wszystkim z podwójnością. Widać to już na poziomie narracji, bo Orlando jest bohaterem/bohaterką powieści, który_a mówi o sobie w trzeciej 3 osobie. Narracja jest nieprzezroczysta, nie ukrywa narratorki/narratora, pokazuje wewnętrzną strukturę opowieści. Dzięki temu wiedziemy, że bohater_/bohaterka jest w swojej historii i jednocześnie po za nią. Jest w niej, bo doświadczył/doświadczyła tego, co potem opisuje po czterech wiekach. I po za nią, bo komunikujące się z widzem. Ma większą świadomość niż osoba pochodząca ze świata, w którym żyje. Prowadzi przez to bezpośredni dialog z widzką_em.


II. FILM. Freak Orlando reż.Ulrike Ottinger (1981)


Rozbuchana, surrealistyczna podróż w pięciu aktach przez pełną okrucieństwa i szalonych żądz historię ludzkości. Film zainspirowany powieścią Virginii Woolf z 1928 roku, opisującą przygody poety Orlando – androgyna napotykającego przez pięć stuleci kluczowe postaci literatury angielskiej. Orlando z filmu Ottinger to zrodzona na schodach średniowiecznej katedry cudowna istota (w tej roli Magdalena Montezuma), która w kolejnych epizodach powraca w coraz to nowszych wcieleniach. Jest świadkiem, uczestnikiem, a niekiedy i ofiarą wstrząsających Europą kataklizmów – od świętej inkwizycji, przez nazizm, aż po drapieżny konsumpcjonizm. Wszystko podane w konwencji buffoFreak Orlando, porównywany niekiedy do Drogi mlecznej Buñuela, można traktować jako rozbudowany projekt artystyczny. Dwa tygodnie po światowej premierze w listopadzie 1981 roku film trafił do berlińskiej galerii DAAD, gdzie prezentowany był jako główny eksponat multimedialnej wystawy Freak Orlando. Artystyczny koncept.





Popularne posty